skip to main /
skip to footer
marți, 10 mai 2011

Citându-l pe George Moise în ideea că "vine un moment în care îţi vine să îţi bagi picioarele" subscriu şi completez cu faptul că acesta este singurul moment în care trăim cu adevărat o existenţă demnă de o natură umană cu pretenţii de superioritate. Suntem deja mult prea mulţi pe pământ şi ne ocupăm excesiv de grijile supravietuirii cotidiene încât nu mai avem timp să ne gândim la aşa ceva. Când cineva îşi expune în acest fel ideile imediat este catalogat ca fiind căzut în dezamăgirile iubirii adolescentine. Numai cineva care se auto iluzionează prin stereotipii absurde ar considera asta cu străşnicie. Tratând-o ca pe o maximă, ecuaţia "Trăim degeaba" se include perfect în decorul general uman şi în general al vietăţilor purtătoare de materie. Am încetat de mult să cred în teoriile feministe asupra iubirii universale si asupra tezei de doctorat în domeniu "menirea fiecărui om pe pământ" iar servitutea neîncetată, unică şi de netăgăduit către diverşi zei egoişti şi-a demonstrat singură inutilitatea. Nu putem îndrăzni să afirmăm că am avea o altă menire în afară de perpetuarea speciei, cu toate motivele care vin în sprijinul distanţierii noastre totale faţă de simplele animale. De vreme ce adevărurile migrează în curente intelectuale arhi discutabile şi dogme prăfuite aduse în discuţie numai în cazul în care mândria animalului numit om se bate cu pumnii în piept şi rage în furtuni de vorbe mestecate de-a gata , precum gorilele de la zoo, nu le putem considera ca fiind universal valabile. Ideile prin care încercăm să ne construim identităţi şi meniri pot fi credibile doar în formarea unui copil care încă nu are capacităţi apreciative. Aspiratia către mai bine şi perfecţionare îşi are sensul decât în piaţa muncii şi competivităţii unei societăţi de consum. Cei a căror viaţă nu este nici măcar o tangentă ce tinde către infinitul bine se vor amăgi mereu cu o luptă pe care n-o vor câştiga niciodată, iar mai apoi se vor retrage resemnaţi şi laşi într-o autodistrugere mascată în inconştient datorată alcoolului,tutunului, şi oricaror substanţe sau gânduri ce par să păcălească realitatea. Suntem programaţi să percepem viaţa ca o luptă a devenirii materiale, spirituale sau intelectuale şi în toate domeniile mentalitatea de competitivitate în care cel mai bun câştigă, îşi găseşte acoperirea. De aici nu rezultă că omul nu este decât un animal cu inteligenţă puţin superioară iar singura lui menire este să supravieţuiască? Dacă dimensiunea speciei umane ar fi fost în pericol care ar fi fost preocupările umane? Prin selecţie naturală şi artificială ţinem în control rata natalităţii deoarece nu ne facem încă probleme de supravieţuire ci din contră de multe ori tind să cred că suntem mai mulţi decât este nevoie şi asta ne face să fim suspicioşi în ceea ce priveşte egoismele supravieţuirii. Ceea ce este important de reamintit este faptul că animalul uman cu pretenţii de entitate avansată net superioară se amăgeşte în continuare cu poveşti pentru oameni mari şi lasă descoperirea adevărului pe seama epilepticilor cu delir mistic şi artiştilor. Până şi eu consideram până acum că "treaba" noastră, a artiştilor, e să ne zbatem nebuneşte să arătăm lumii că trăieşte degeaba în laşitatea ei, până când am observat că în societate, experienţa artistică devine bun de consum şi aşa cum libertatea civică conferă accesibilitatea cetăţenilor asupra ei aşa şi accepţiunea ei în mentalitatea colectivă este supusă liberului arbitru. Oamenii acceptă mesajele artistice încărcate de experienţă, numai că doresc mascarea ei în poveşti întortocheate care de fapt să le oglindească tot starea lor de tranzit prin aceste orizonturi. Ei spun că "parcă n-are contur" fără să îşi dea seama că prin aceste cuvinte neînsemnate dau certitudini plauzibile asupra egoismului la care sunt predispuşi. Numai de-ar fi asta singura problemă: se pare însă că în iluzia alinării stării de resemnare a ceea ce nu pot atinge, din amalgamul de poveşti pe care în strădania lui artistul îl săvârşeşte, omul de rând nu mai apucă să înţeleagă imic din ceea ce este adevărat important. De multe ori realizăm că ar fi mai indicat să trăim făcându-ne sau chiar neconştientizând esenţialul însă este aceasta o soluţie? Trăind degeaba nu facem decât să ne amăgim şi să inducem şi altora sistemul nostru greşit de a vedea lucrurile.
+
Lista cu visători a Moşului
-
trying notes
-
încercând note
la un pian dezacordat…
nori de furtună
trying notes
on an out of tune piano…
storm clouds
essayer des notes
à un piano désaccordé…
nuag...
Acum 4 zile
-
patru pogoane de cumulus 🙃🙃🙃
-
dacă aș fi știut să citesc semnele timpului
dacă aș fi intuit ce vremuri anapoda mi-au fost pregătite
încă înainte de a mă naște m-aș fi târât
la ...
Acum 2 săptămâni
-
Eurovisionul influencerilor
-
Ieri a fost 1 Iunie... La mulţi ani, de ziua noastră, a copiilor!Fie ca
toate să fie! - dar nu oricum, ci numai aşa cum ne dorim. Şi fie ca bucuria
să ne u...
Acum 3 săptămâni
-
Searching for the })|({
-
*Searching for the })|({*
(web poetry)
In the depth sky
I was looking for a star to share
my loneliness
but how could I
know which is my luck...
Acum un an
-
La „Ierusalimul Neamului Românesc” via Suceava
-
Chiar ieșit ameliorat din spital, gândul meu s-a îndreptat la promisiunea
făcută prozatorului și jurnalistului Andrei Breabăn de la Suceava. Vineri,
1...
Acum 4 ani
-
Valea Electronicii
-
*Valea Electronicii*
Impulsul de a scrie s-a diminuat consistent în ultimii ani. Probabil că o
să recuperez pofta asta într-un viitor mai mult sau mai p...
Acum 6 ani
-
Cărți noi
-
Andrei Moldovan Scriitori din Bistrița-Năsăud,
dicționar critic; Societatea Scriitorilor din Bistrița-Năsăud și Editura
Școala Ardel...
Acum 7 ani
-
Lansare de carte - Berlin, pictopoeme - la Salonul International de
Literatura, Arte Vizuale si Muzica, 6 octombrie, 2018 Toronto
-
Imi face placere sa lansez cartea "Pictopoems of Berlin" (Berlin,
pictopoeme) a caror autoare sant eu, Irina Moga si Tatiana Arsenie, la
Salonul Internatio...
Acum 7 ani
-
Avatar
-
Într-un parc din București, după lăsarea întunericului, locuitorii își
împrumută identitatea unor entități ce ne vor rămâne necunoscute
video: Mugur Grosu...
Acum 9 ani
-
Spitalul de poezie
-
Am intrat într-un spital de poezie astăzi, m-am plimbat prin el și am
văzut unde ajung poemele atunci când se îmbolnăvesc.
Am văzut poeme cu probleme...
Acum 10 ani
-
Niște obiceiuri
-
Cînd voiau să construiască ceva, decît să ceară bani de la Guvern, de la
județ, ceea ce putea fi o prea mare bătaie de cap, mai bine făceau o serată
cu to...
Acum 10 ani
-
Abdul
-
*Elhamdulillahil-ledzii ahiana, ba'de ma amatena ue ileihin-nușur...*
Asa ma trezesc in fiecare dimineata. N...
Acum 10 ani
-
SEMNUL DE CARTE
-
Obişnuiam să privesc în primele momente de trezire lumina pătrunsă prin
lambriul neetanş de la mansardă, apoi să adorm într-o stare de linişte
profundă în...
Acum 10 ani
-
-
Sfarsit de liceu
-
Nu am mai scris de mai bine de jumatate de an...dar mi-am amintit acum ca
parca parca aveam un blog si no...hai sa scriem.
Ce sa spun... am incheiat o etap...
Acum 12 ani
-
Sunt Român
-
Picioarele aleargă pe brazda bunilor acoperită de astfaltul din noi. Prin
crăpăturile ivite, sufletul lor creşte, m-agăţ, mă-nalţ cu roşul ce curge
prin ve...
Acum 12 ani
-
singurul animal îndrăgostit
-
nu am nimic împotriva celor care-au uitat să iubească
în locul lor păstrez în borcane cărăbuşi roşii
închid uşa şi plec mai departe
în salinele prin care ...
Acum 13 ani
-
Bârfa noastră cea de toate zilele
-
M-a sunat de dimineață M. să-mi spună, gâtuită de emoție, c-a aflat nuș' ce
gogomănie durdulie despre o cunoștință comună. N-am reținut în detaliu
infracți...
Acum 13 ani
-
Poate...sau sigur?!
-
De curand am invatat multe din cele ce mi s-au intamplat din multe motive,
dar am invata un singur lucru.Raspunsul la intrebarea asta: "Poate...sau
sigur?!...
Acum 13 ani
-
Vara
-
Raze de soare
ard de nerăbdare
să vadă toate florile-nflorite,
iar picături de rouă
umezesc în taină
ochii petalelor
deschiși spre zare.
...
Acum 14 ani
-
Viata mea
-
De cand te-am cunoscut stiam ca intre noi avea sa fie ceva mai mult decat o
simpla conversatie pe internet...Stiam ca intr-un viitor apropiat aveam sa
te ...
Acum 14 ani
-
Festivalul Național de Poezie și Epigrame„Ion Budai
Deleanu”Geoagiu,22-24.06.2012
-
*Regulamentul Festivalului Național de Poezie și Epigrame*
*„Ion Budai Deleanu”*
*Ediția a-II-a,Geoagiu,22-24.06.2012.*
*Cenaclul„Ion Budai ...
Acum 14 ani
-
Magie limitata
-
Intelegem limitele si le depasim cu scuze idioate atunci cind ele sunt in
defavoarea noastra. Iar atunci cind sunt in favoarea noastra le respectam
cu stri...
Acum 14 ani
-
Timp
-
Am incercat de atatea ori sa amagesc timpul. Sa lupt impotriva trecerii
lui. Sa ma prefac ca ignor ridurile din colturile ochilor mamei. Sa nu iau
in seam...
Acum 14 ani
-
Concursul National de Poezie „Vasile Militaru” Ocnele Mari 2011
-
*Regulament*
Societatea culturala „Anton Pann” Valcea, Primaria Ocnele Mari si
Societatea Nationala a Sarii Bucuresti organizeaza* Editia a II-a a
Concursu...
Acum 15 ani
-
După linişte...
-
În urmă cu ani buni, fiind prin zona Şchei, în Braşov, pe una din
străduţele mici şi înghesuite, străduţă de cetate medievală, m-a frapat
denumirea acelei ...
Acum 15 ani
-
-
Peste ani si ani
-
Categ. Aventuri
_____V-aţi întrebat vreodată cum veţi arăta la bătrâneţe? Cum şi unde veţi
trăi? Ce gânduri oare vă vor stăpâni? Am muncit degeaba, am tră...
Acum 15 ani
-
Un suflet pierdut
-
Se spune ca fiecare persoana isi are sufletul pereche. Fie ca deja si l-a
gasit, fie ca este ratacit undeva prin Univers, conteaza ca exista si ca
odata s...
Acum 16 ani
-
A
-
Alecu Russo - Cântarea României
Adrian Paunescu - Poezii
Alecu Donici - Scrieri
Anton Pan - Povestea vorbii
Alexandru Odobescu - Doamna Chiajna
Aureliu ...
Acum 16 ani
-
-
-
-
~ 5 comentarii: ~
at: 11 mai 2011 la 09:07 spunea...
Foarte bun articolul.
Duci lucrurile spre extrem inca de la inceput.Faptul necunoasterii de sine este unul din cele cateva lucruri majore din lume.Sper sa nu te astept la raspunsuri pe aceasta tema sau daca le primesti sunt impertinente sau "la distractie".
Iti doresc suscces in continuare.Speranta moare ultima,dar la ce dracu sa mai speram?
at: 12 mai 2011 la 01:19 spunea...
Ştiu Bibi dar n-are legătură cu asta e mult mai mult de atât .. la tine sunt doar "bucurii provinciale" faţă de ce se iluzionează alţii
at: 12 mai 2011 la 01:23 spunea...
Cioran a avut întotdeauna dreptate în tot ce a spus despre realitatea umană, şi înca are. Şi a înţeles încă de la aceeaşi vârstă cu a mea că trebuie să vadă în spatele cuvintelor şi numai detronând prostia şi ipocrizia va putea ajunge la adevăr
at: 12 mai 2011 la 01:27 spunea...
Eu sunt de parere ca "avem timp pentru toate
nu e timp pentru putina tandrete
cand sa facem si asta, murim."
at: 27 iulie 2011 la 12:22 spunea...
Da, traim degeaba. Partea cea mai nefericita din toata comedia aceasta e ca stim bine ca traim degeaba si cu toate acestea, refuzam sau nu putem sa schimbam ceva.
~ Trimiteți un comentariu ~